Processteknik, livsmedel – operatör inom livsmedel

Med en utbildning inom Processteknik – Livsmedel får du den kunskap som krävs för att arbeta som processoperatör eller maskinoperatör inom livsmedelsindustrin.

Branschen söker kompetenta medarbetare, och efter utbildningen har du goda möjligheter till arbete. Är du noggrann, intresserad av teknik och gillar att arbeta i en strukturerad miljö? Då kan denna utbildning vara rätt för dig

Ansökan

Ansökan är öppen 31 mars-26 maj.

Har du BankID ansöker du via vår ansökningswebb.

Ansök till vuxenutbildningen i Trelleborg (e-tjänst)

Har du skyddad identitet?

Om du har skyddad identitet eller adress och saknar BankID kan du inte ansöka via e-tjänsten. Kontakta studie- och yrkesvägledare för att få hjälp med att söka via blankett och få information om hanteringen av din ansökan.

Om utbildningen

Du lär dig att hantera och blanda råvaror, övervaka och justera maskiner samt säkerställa noggrann kvalitetskontroll och dokumentation.

Efter utbildningen har du den kunskap som krävs för att arbeta som bland annat processoperatör inom livsmedelsindustrin eller maskinoperatör.

Arbetet kan innehålla arbetsuppgifter såsom att hantera och blanda råvaror, övervaka och justera maskiner samt säkerställa noggrann kontroll och dokumentation.

Förkunskapskrav

  • Grundskola med godkänt betyg i Svenska/Svenska som andraspråk eller
  • Godkänt betyg i svenska/svenska som andra språk delkurs 4 samt matematik grundläggande delkurs 4.

Kurser som ingår i utbildningen

Bra att tänka på när du ska studera

Vuxenutbildningen Trelleborg

Studie- och yrkesvägledare, vuxenutbildningen
syv@trelleborg.se
0410-73 33 84
0410-73 37 23
0410-73 30 09

Besöksadress
Yrkesvux/Yrkeshögskolan i Trelleborg
Bruksgatan 13, Bastionen, Hus T
231 64 Trelleborg

Postadress
Arbetsmarknadsförvaltningen, vuxenutbildningen
Box 20
231 21 Trelleborg